Yeşilboğaz: “Hukuk devleti; demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin olmazsa olmazıdır”

mersin barosu başkani bilgin yeşilboğaz, hukukun üstünlüğü sağlanmadan hukuk devletinin varliğindan söz etmenin mümkün olmayacağini belirterek, “hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti; demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin olmazsa olmazidir” dedi.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, hukukun üstünlüğü sağlanmadan hukuk devletinin varlığından söz etmenin mümkün olmayacağını belirterek, “Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti; demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin olmazsa olmazıdır” dedi.
Baro Başkanı Yeşilboğaz, ‘5 Mart Hukuk Devleti Günü’ dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Hukukun üstünlüğü ilkesine ve yargı denetimine bağlı olan devletin, hukuk devleti olduğunu vurgulayan Yeşilboğaz, “Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti; demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin olmazsa olmazıdır. Hukuk devletinde hukuk kuralları, mevki ve güç ayrımı yapılmaksızın herkese eşit şekilde uygulanır. Ülkemizde hukuk devleti kavramı güvence altına alınmalı, uygulamada değer kazandırılmalıdır. Hukuk devletinde yasama, yürütme ve yargılama tarafsız ve bağımsız olmak zorundadır. Hukukun üstünlüğü sağlanmadan hukuk devletinin varlığından söz edilemez” ifadelerini kullandı.
Mersin Barosu olarak, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik hukuk devletinden yana olduklarını kaydeden Yeşilboğaz, şöyle devam etti: “Dil, din, cinsiyet, etnik köken, mezhep, siyasi görüş ayrımı yapılmadan, bu ülkenin her bir ferdinin güvenlik içinde ve insan onuruna yakışır bir biçimde yaşatılmasından yanayız. Bağımsızlığın sembolü olan avukatlar olarak, bu yolda yılmadan mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Benzer Haberler
Name
Price
%+/-
BP
388.65
+0.58
Royal Ba...
318.25
+0.32
Inmarsat
214.19
-0.43
Döviz Kuru
BIST
85743
USD/EUR
1,1188
ABD Doları
6,082
Euro
6,8045
İngiliz Sterlini
7,7163
Japon Yeni
5,5591
Rus Rublesi
1,4404
SA Riyali
0,09512
Altın
6,082
En Son Yorumlar