MTSO’dan üyelerine veri güvenliği eğitimi

mersin ticaret ve sanayi odasi (mtso) 9 no’lu bilgisayar, elektrik, elektronik, telekomünikasyon ve büro cihazlari meslek komitesi öncülüğünde, mtso üyelerine veri kurtarma ve siber güvenlik eğitimi verildi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 9 No’lu Bilgisayar, Elektrik, Elektronik, Telekomünikasyon ve Büro Cihazları Meslek Komitesi öncülüğünde, MTSO üyelerine veri kurtarma ve siber güvenlik eğitimi verildi.
Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal tarafından verilen eğitimde günümüzde gerek kişiler gerekse kurum ve işletmelerin verilerini büyük oranda bilgisayar sistemlerinde sakladıkları kaydedildi. Bu verilerin, bilgisayar sistemlerinde genel hatlarıyla, hard diskler gibi manyetik, CD ve DVD gibi optik ve flas bellekler gibi elektronik tabanlı ortamlarda depolandığını söyleyen Günal, veri kurtarma işinin ise profesyonel bilgi birikimi, deneyim ve yazılım tabanlı bir alt yapı gerektirdiğini ifade etti.

“Bir virüsün sisteme dahil olması veri kaybına neden olur”
Depolanan bu verilerin fiziksel ya da mantıksal tabanda normal yollarla erişilemez hale gelmesinin veri kaybı olarak adlandırıldığını belirten Günal, “Verilerin bozulması, verilerin kasıtlı olarak veya yanlışlıkla silinmesi, gerçekleştirilen ağ saldırısı sonucunda verilerin ele geçirilmesi ve sistem üzerinden silinesi ya da şifrelenmesi, bir virüsün sisteme dahil olması, sabit diskin fiziksel olarak darbeye maruz kalması veya çalınması gibi durumlar, veri kayıplarının yaşanmasının en önemli nedenlerini oluşturmaktadır. Hatta bir yangın, su baskını ya da sel arşivinize zarar vererek tüm verilerinizin kaybolmasına neden olabilir” dedi.

“Farklı mekanlarda yedekleme yapılmalı”
Günal, veri kaybına uğramamak için yapılması gerekenler için şunları önerdi: “Farklı elektronik kaynaklardan beslenen ve hatta farklı mekanlarda yedekleme yapılmalı,
Sunucu ve yedekleme cihazlarının saklı tutulduğu odaların klimatize edilmesine ve tozsuz olmasına özen gösterilmeli, Sitem dışarıdan ve içeriden gelecek saldırılara karşı siber güvenlik cihazlarıyla korunmalı, belli aralıklarla sistem odalarının gözle kontrolü sağlanmalı, sunucular ve depolama aygıtları gibi cihazların sürekli açık bırakılması halinde içerdikleri disklerin seçimine dikkat edilmeli, herhangi bir anlık veri kaybı durumunda bu konuda tecrübesi olduğunu söylese bile yakınlarımıza, arkadaşlarımıza, sistem yöneticisine ve servis veren firmalara müdahale ettirmemeli” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Name
Price
%+/-
BP
388.65
+0.58
Royal Ba...
318.25
+0.32
Inmarsat
214.19
-0.43
Döviz Kuru
BIST
96886
USD/EUR
1,1236
ABD Doları
6,007
Euro
6,7494
İngiliz Sterlini
7,8066
Japon Yeni
5,3676
Rus Rublesi
1,4087
SA Riyali
0,09361
Altın
6,007
En Son Yorumlar